Dlaczego poli cz.2

Jakis czas temu, rozmawiajac z T. (czego efektem byla m.in. proba odpowiedzi „dlaczego poliamoria”, bez porownywania poliamorii z monogamią), poruszyliśmy związek poliamorii z takimi sprawami jak duchowość, samorozwój, i tym podobne. Powiedziałem wtedy, ze to dla mnie dość podejrzane, i, że poli jest dla mnie tylko – i aż – modelem relacji między ludzmi. Kilka tygodni później i…

To nie takie proste. Tak, to prawda, że nie uwazam, żeby poli było wyższą formą czegokolwiek, nie uważam, żeby koniecznie wiązalo się z, jak pisze D.Annapol, „pragnieniem osobistego rozwoju, tworzeniem stabilnej i opiekuńczej rodziny”. Nie uważam nawet, że otwartość i szczerość, czyli zasadnicza część definicji, była konieczna, czy zawsze szła w parze z poli. W praktyce, bo oczywiście, skoro to część definicji, to nie ma mowy o poliamorii, jeśli ktoś z założenia chce ukrywać jednego partnera przed drugim. Ale, slyszałem kilka tak tragicznych, że aż komicznych historii, i tak samo jak zdrada nie czyni małżeństwa nie-małżeństwem, tak samo nieudana komunikacja oznacza zaledwie, że komuś, hm, nie do końca wyszło ;)

Ale mimo tego… nie sądzę, żeby sama koncepcja innego modelu relacji, nieważne jak interesująca, zmotywowała mnie do pisania. Zatem w czym rzecz?

W ideologicznym fundamencie poliamorii. Chodzi o to, co nie jest zawarte w definicji, ale w praktyce się z poli wiąże. O równość. O wolność. O różnorodność możliwośći i otwartość na zmianę. O negocjowalność relacji w przeciwieństwie do sztywnych regół wziętych z obowiązujących modeli. O równość płci, o wolność w kontaktach z ludźmi, i o relacje oparte nie na pragmatycznych kontraktach, ale na intymnośći i bliskośći.

I choć potrafię sobie wyobrazić skrajnie konserwatywną, patriarchalną, rasistowską, autorytarną, tradycyjn ie religijną poliosobę, (ok, z wielkim trudem) to w praktyce tak się nie zdarza.

Co, swoją drogą, pośrednio, jest odpowiedzią, na pytanie dlaczego poliamoria nie ma zgoła nic wspólnego z tradycyjną poligamią.

Reklamy

Komentarze 2 to “Dlaczego poli cz.2”

  1. eWua Says:

    Znalazłam wreszcie pojęcie tego w czym żyję. Pozdrawiam

  2. tomekkulesza0 Says:

    Cieszę się :)

    I polecam xeromag.com jako odpowiedź na wszelkie wszystko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: