Relacja ze spotkania

Spotkanie zostało nagrane, i, o ile nagrało się dobrze, będzie dostępne w sieci, jak już to załatwimy – a handout jest dostępny tutaj.

Spotkaliśmy się zgodnie z planem w Relaksie, przyszło – tak na oko – 20+ osób, mam wrażenie, że w większośći z Pomadowych ogłoszeń, aczkolwiek było i parę osób po prostu związanych z poliamorią osobiście, w ten sposób zainteresowanych tematem, które znalazły się tam po wyszukiwaniu w sieci.

A, właśnie – jako, że nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać, to, po tym jak ja i Anka się przedstawiliśmy, poprosiliśmy ludzi, żeby się powiedzieli, co ich skłoniło do przyjścia, czy coś ich łączy z poliamorią, i czego oczekują po tym spotkaniu, o czym by chcieli rozmawiać. (w tym momencie niechcący powiedziałem, że część pewnie jest z ciekawości, podając na tacy wygodną wymówkę, no, ale nic to).

Kto przyszedł i co usłyszeliśmy?

Różne osoby. Od takich, które są w związkach i relacjach które są w jakiś sposób poliamoryczne, i stoją wobec bardziej lub mniej poważnych wyzwań, poprzez takie, które zastanawiają się nad tym, czego by chciały, i jak teoria ma się do praktyki, aż po takie, które są bardzo sceptyczne wobec całego pomysłu.

Oczekiwania też były przeróżne – generalnie, skonfrontowanie w rozmowie z innymi kwestii nad którymi się zastanawiają. Od technicznych – i emocjonalnych problemów w relacji mono/poli, poprzez to, jak inni ludzie odbierają poliamorię, powody, dla których się wybiera taki sposób życia, ważność i wyjątkowość w związku, aż po, oczywiście, kwestię zazdrości.

Zrobilismy zatem listę tematów, i poprosiliśmy ludzi, żeby zagłosowali na to, o czym chcą rozmawiać. W efekcie mieliśmy kilka tematów – zazdrość, mono/poli, powody, rodzaje relacji, negocjacje i komunikacja i odbiór społeczny. I zaczeliśmy po kolei o nich rozmawiać, przy czym polegało to głównie na odpowiadaniu na pytania przeze mnie i przez Ankę – pytania które pojawiały się w trakcie dyskusji, ale też i pytania, które my zadawaliśmy uczestnikom, a które służyły rozwinięciu tego co myślą i tego co ich interesuje. Niestety, na pytania o to jak jest, mogłem odpowiadać głównie „Nie mogę powiedzieć jak jest w Polsce, ale w USA…”, co stało się wręcz anegdotą, no ale cóż poradzić, o tym jak jest tutaj to mogę mówić głównie ze swojego własnego doświadczenia.

Na co zresztą zwrócono mi uwagę jak mówiłem o odbiorze społecznym – że moje własne pozytywne doświadczenia w tej kwestii są raczej wyjątkowe,

Poza tym, mówiliśmy sporo – na przykład, w najbardziej popularnym temacie – czyli zazdrości: o tym czym jest jako uczucie, o tym co można zrobić, o tym, jak to bywa z ludźmi i zazdrością w takich relacjach. Zarówno rozmawiając z uczestnikami, jak i mówiąc coś od siebie – albo i o tym, na czym to polega z bardziej teoretycznego, psychologicznego punktu widzenia.

Niestety, chyba przez koszmarną temperaturę – byliśmy cali mokrzy – zmęczyliśmy się szybciej niż później, i spotkanie trwało tylko półtorej godziny. Ale, wybraliśmy się później w około 10 osób do innego, mniej upalnego miejsca, gdzie spotkanie dalej trwało, już w innej, mniej oficjalnej, formie.

Ponieważ sporo osób wyraziło chęć ponownego spotkania się, zebraliśmy adresy mailowe, i być może bedzie jakaś kontynuacja. Także już w tej drugiej części padło kilka deklaracji co do zaangażowania, w tłumaczenie, i w sprawy techniczno-sieciowe, co jest bardzo pozytywne :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: