Męskości ciąg dalszy

No cóż, wydawało mi się, że piszę ze specyficznej perspektywy, a tu wyszło, że nie do końca.

Ale po kolei. Navaira napisał o swoich wrażeniach na ten temat, i wychodzi, że to nie do końca jest tak, że to geje tak nie mają. To znaczy, poza tym, że oczywiście zmieniamy rodzaj (z żeńskiego na męski), to reszta pozostaje również w tym wypadku. Zaskakujące to było, choć jak się zastanowić, to przecież ten mały gej (tzn. młody) też słyszy te wszystkie stereotypy na temat męskości, więc nic dziwnego, że o nich nie zapomina, a przekształca je tak, żeby pasowały do jego sytuacji. O czym będzie jeszcze później, ale w innym kontekście.

I zamiast dużego penisa na którym ma zależeć kobietom ma dużego penisa na którym ma zależeć mężczyznom*.

Cóż, nie powiem, żeby to była jakaś zasadnicza różnica… już większa byłaby w tym co Navaira pisze o udawaniu biseksualizmu**. Albo i nie, biorąc pod uwagę, że polega to na tym samym – czyli lęku przed okazaniem się niemęskim, a czymże jest paniczna homofobia heteryków? To było retoryczne pytanie, btw. Właściwie można by powiedzieć, że zaskakujące jest nie to, że Navaira pisze o tym, jak geje starali się – i starają – trzymać tej cholernej stereotypowej męskości wbrew wszystkiemu, ale, że nie robią tego jeszcze bardziej rozpaczliwie i z większą determinacją, ale w rzeczywistości całkiem nieźle sobie radzą. Powiedziałbym, że znacznie lepiej niż heterycy. Znaczna część jednak wybiera emancypacje*** zamiast podporządkowania.**** Czyli w sumie to samo co napisał Navaira o metroseksualizmie na koniec.

To tyle jeśli chodzi o orientacje seksualna. Znacznie bardziej zaskoczyło mnie – choć też w sumie niesłusznie – gdy Nene, transseksualista k/m powiedział, że owszem, jak najbardziej się w tym odnajduje.

A z późniejszych (niestety krótkiej) wymiany zdań wyszło, że jest jeszcze „zabawniej” – że ma przekonania zarówno dotyczące męskiej (czyli tutaj to co pisałem o seksie. o pozostałych 50% czyli pracy pisać nie będę), ale i kobiecej roli (o której napisano wiele. No, grzecznie, cicho, nie wychylać się i co najważniejsze ulegle i bez agresji!). W sumie nie jest to dziwne, bo przecież z jednej strony otoczenie dawało mu – osobiście i bezpośrednio – sygnały, żeby zachowywał się jak dziewczynka, z drugiej strony sam identyfikował się ze słyszanymi, czytanymi i tak dalej stereotypami na temat męskości. Wygląda, że ma gorzej niż przeciętny facet i kobieta.

Przyznam, że jestem pod wrażeniem siły przekonań na temat ról płciowych.

*Co przypomina mi przezabawną sytuację – jak pierwszy raz (no, powiedzmy, że pierwszy) byłem w seksualnej sytuacji z mężczyzna, który po tym jak już wyciągnąłem jego członka na wierzch zaczął mówić coś o tym, że wie, że taki mały, i że przeprasza. Kompletnie mnie to rozwaliło, no bo dlaczego miałoby mi zależeć na wielkości, w ogóle to była ostatnia rzecz która miałem wtedy w głowie, poza tym był całkiem przeciętny – że się tak autorytatywnie wypowiem – i na dodatek ładny.

**Uh, ciężki temat. Pytanie za sto punktów – co jest powszechniejsze, udawanie biseksualizmu przez homoseksualistów, czy udawanie homoseksualizmu przez biseksualistów? Ale może nie ruszajmy tematu B w LGBT – na razie – bo wyszedłby cały artykuł z tego.

***Czyli samookreśla się według tego jak chce a nie według tego jacy powinni być według tego co mówi tradycja i postrzegane społeczne oczekiwania.

****Jak to kiedyś powiedziałem na homikach, geje są w „awangardzie przekształcania pojęcia męskości”, czyli, że znacznie częściej opisują się typowo kobiecymi przymiotnikami – „delikatny, czuły, troskliwy” i tak dalej (nie chodzi tu o sfeminizowanie, a o wielość określeń, nieograniczanie się do męskich – z tego co pamiętam – bo było to na podstawie badań – nie określali się rzadziej typowo męskimi przymiotnikami „zdecydowany” itp)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: